Nagrody szkolne dla młodzieży

Nagrody szkolne dla młodzieży:

Książka to najlepsze, co może otrzymać młody czytelnik. Jeśli otrzyma ją od szkoły jako nagrodę, tym bardziej ucieszy się i może zachęci też innych do czytania i dzielenia się opiniami. Wybór nagród szkolnych dla młodzieży może przysparzać kłopotów, ale z tymi propozycjami będzie to wręcz przyjemność. Proszę spojrzeć!

„Cień wiatru” – Carlos Ruiz Zafón

Dziesięcioletni członek rodziny Sempere, znanej z prowadzenia księgarni w Barcelonie, pewnego letniego dnia 1945 roku poznaje skrywaną i dobrze strzeżoną tajemnicę smutnego miasta – Cmentarz Zapomnianych Książek, stworzony przez Carlosa Ruiza Zafóna w powieści „Cień wiatru. Młody Daniel, który dorasta na naszych oczach i jest narratorem tej powieści, dostaje specjalne zadanie: musi spośród wielu tysięcy książek wybrać jedną z nich i zaopiekować się nią, tak by nie została zapomniana. Zatem chłopiec, spośród niekończących się rzędów wystających grzbietów, wybrał jedną książkę, tę, która zawładnęła jego duszą i zatruła zawiłą historią jego autora, prowadząc Daniela ku niebezpiecznym przeżyciom. Sempere wybrał „Cień wiatru” autorstwa Juliána Caraksa. Od chwili przeczytania pierwszego słowa na pierwszej stronie dzieła tajemniczego pisarza, już nic nie było takie samo. Książka Zafóna ukazuje przed i powojenną Barcelonę. To powieść wręcz idealna, bo znajdują się w niej przygoda, tajemnica, rodzina, miłość, przyjaźń, mrok.

„Miniaturzystka” – Jessie Burton

Akcja powieści toczy się w Amsterdamie w XVII wieku. Młoda, bo 18-letnia Petronella Oortman (dla bliskich Nella), stoi przed drzwiami wielkiego i starego domu rodziny Johannesa Brandta, jej narzeczonego. Niestety mężczyzny nie ma na miejscu, gości ją marudna i zdziwaczała kobieta, Maria, jego siostra. Kiedy już Johannes jest na miejscu, nie poświęca dużo uwagi swojej wybrance. W zamian za to, w prezencie ofiaruje Petronelli małą replikę tego domu, w którym od dziś będzie mieszkać. Małe mebelki i postacie ma wystrugać z drewna pewien miniaturzysta. Z biegiem czasu coś jest nie tak. Małe ozdóbki, postawa drewnianych członków rodziny zdradzają ich tajemnicę, ich następne kroki, nawet te niespodziewane, jakby miniaturowy domek żył naprawdę. Jak to się stało, że artysta wie, jak potoczą się wydarzenia? Potrafi przewidzieć przyszłość? Bohaterowie są tylko marionetkami w jego rękach? Kim on jest? W powieści oprócz losów Petronelli i innych, czytelnik może dostrzec Holandię, jej rozwój, handel, sztuka – obrazy znanych malarzy (Vermeer, Hals, Rembrandt). „Miniaturzystka” ukazała się w trzydziestu krajach.

„Co jeśli” – Rebecca Donovan

Czy można cofnąć czas i przeżyć coś po raz drugi? Tajemnicze spotkanie, ta sama twarz, ale inna osoba, szok, zdziwienie. Tego doświadcza Cal Logan. Pozostali główni bohaterowie to przyjaciele z czasów szkolnych. Donovan w tej książce chce pokazać jak można i żyć i jak sobie poradzić po utracie bliskiej osoby, jak żyć, by zachować twarz, by nie przejmować się otoczeniem, jak dużo zależy od jednej decyzji…

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *